Neden kodlama öğrenmeliyim?


Kodlama resim yapmak gibidir demiştim. Bu sorunun da cevabı neden resim yapmayı öğrenmeliyim? Neden bir hobi edinmeliyim? Ya da, şu yaşımdan sonra neden yeni bişiler öğrenmeliyim ki? gibi sorulara verilecek cevaplardan farklı değil aslında ama yine de ben tek tek yanıt vermeye çalışayım.

1. Herkes Programlama öğrenebilir

2011 yılında Machester’da bir yazılım konferansında bize seminer veren konularında baya ağır bilgiye sahip efsane şahıslara “Bu işe neden başladınız?” diye sormuştum. Elemanın biri “Ben Starbucks’ta barista’ydım. (Kahve koyan eleman) Bir arkadaşım bu işten iyi para yapıyordu, ben de merak ettim öğrendim.” diye cevap vermişti. Hala aklıma geldikçe anlatıyorum. Bu eleman şimdi Kanada’nın büyük yazılım şirketlerinden birinde baş yazılımcı. Öğrendiği herşeyi paylaştığı harika bir blogu var. O konferansta ben dahil bir sürü yazılım mühendisi, bu arkadaşın cevabıyla, tabiri caizse göt olmuştuk, hala unutmuyorum. Adam yazılımcı değil, alakası yok ama öğrenmek istiyor, kafaya koyuyor ve alanında en büyük uzman oluyor. Demek ki isteyince herkes programlama öğrenebilir.

2. Çünkü, birşeyler yaratmak en güzel mutluluk kaynağı


Kodlama işi resim yapmak gibi diye ikide birde söylüyorum. Bir kişi hayatı boyunca hiç resim yapmamış da olsa, doğru teknikleri öğrenir ve pratik yaparsa, güzel resimler yapabilir. Bu yüzden yazılarda Bob Ross’un resimlerini kullanıyorum. Başta bomboş tuvali yarım saat arka plan renkleriyle doldurmak, fırçayı tutmak gibi sıkıcı işlerden sonra, doğru teknikleri öğrenerek, “Şuraya minik bir ev yerleştirelim”, “Şuraya ceylanların su içtiği minik bir nehir çizelim” aşamasına geçiliyor. Bu şekilde resim çizmeye başladıktan sonra, bir şeyler yaratmaktan alınan keyif paha biçilemez ve verilen tüm emeklere değiyor. Tabii ki, herkes Rembrandt veya Van Gogh olmak zorunda değil, ama olabilirsiniz de.

3. Kazancı gayet iyi


Gerçekten öğrenmekten ve kendinizi geliştirmekten vazgeçmezseniz, sıralama, arama, veri yapıları gibi temel konuları iyice öğrenirseniz, nesne yönelimli programlamayı uygularsanız programlama işinde çok para var. Özellikle mobil uygulama geliştirme çok revaçta. En kötü mobil uygulama geliştirme işi 10bin euro’lardan başlıyor. Şu linkte maliyetleri hesaplamak için araçlar var. Üstelik freelance, home-ofis, yani 9–6 iş ortamına mahkum olmadan çalışabilme avantajları var. İyi bir çevreniz, alanınızda güzel bir itibarınız (blogunuz, açık kaynaklı yazılımlara katkınız vb.) varsa, yazılımcı kazançları gayet yüksek. Yeter ki, bedavaya çalışmayın. (Not: Bu konuda da bir yazı yazmak lazım.) Özellikle, facebook, google, amazon, microsoft gibi büyük firmalar diploma vb. aramıyorlar. Yukarıda bahsettiğim sıralama ve arama, veri yapıları gibi temel konuları çok iyi bildiğinizde çok iyi maaşla, vize desteğiyle sizi transfer etmek için yarışıyorlar. (Bu konuda hackerrank sitesini öneririm.)

4. Kimse sizi kandıramaz

Çaresiz yönetici kadrosu

Kodlama bilen kişilerde gördüğüm en büyük gıcıklık bilgilerini paylaşmaktan kaçmaları. Bunun egoistlik, iş kaybetme korkusu gibi saçma sapan sebepleri olabilir. Hatta bazı kodcuları evimin kapısından içeri sokmam. Soruna cevap vermez, günaydın demez, bilerek yanlış bilgi verir, kötü rekabet eder vb. Çoğu yalan söyler. Örneğin yazılımla uğraşan bir şirkette yönetici ekipteyseniz, kodcularla uğraşmak baş ağrıtabilir. Bu absürd, gelişmemiş insan türüne muhtaç olmamak için ve “memory çok şişti, ondan hata oldu, bug çıktı” gibi yalanlara aldanmamak “E adam gibi veri yapısı oturtaydın” diye cevabı yapıştırmak için temel de olsa kodlama öğrenmekte yarar var.

5. Çılgın paralar dökmeye gerek yok. El kadar bilgisayar yeter


Kodlama yapmak için 35$’lık Raspberry Pi bilgisayar yeter. Öyle ahım şahım bilgisayarlara deli paralar akıtmanıza gerek yok. Hatta bilgisayarın kaynakları kısıtlı olduğunda yapacağınız yazılımın performansına da dikkat etmiş olursunuz ki, bu da sizin diğer kodculardan ayrılmanızı sağlar. İhtiyaç duyacağınız bir çok araç, açık kaynaklı yazılım geliştirdiğinizde ücretsizdir. İnternette dünya kadar kaynak ücretsiz bir şekilde önünüze serilmiş vaziyettedir. BilgeAdam vb. gibi dershane usülü eğitim veren ticari kurumları tavsiye etmiyorum. Bunun yerine, youtube üzerinden videolu anlatımlar, piyasada insan gibi konuşan, dilinden kolayca anlayacağınız kitaplar mevcut. (Mesela benim kitabım, di mi ama?) İngilizceniz de varsa, ki kesinlikle olmalı, internette istediğiniz teknolojiyi öğrenmek için ulaşamayacağınız kaynak yok. Tüm insanlığın bilgisi elinizin altında. Kodlama yapmak, hali hazırda bir sanat olduğu, standartları tam oturmadığı için, alanda çalışmak için bir diplomaya sahip olmak zorunda da değilsiniz. Mesela, diş hekimliği fakültesi olmadan diş çekemezsiniz, ya da makine mühendisi değilseniz, doğalgaz tesisatı kuramazsınız, ancak böyle kısıtlamalar kodlama alanında yok. Bu aslında, biz bilgisayar, yazılım mühendisleri için kötü bir durum. Ancak bilgisayar bilimleri şunun şurasında 50 yıllık bir bilim dalı olduğu, ve halen bilimsel standartları oturmadığı için, sanat dalı olarak düşünülebildiği için, kodlama sanatını iyi bilen birisi gayet bu alanda profesyonelce çalışabilir.

Sonuç


Sonuç olarak, yeni şeyler öğrenmekten keyif alıyorsanız, bir şeyler yaratmak hoşunuza gidiyorsa, yeni bir meslek edinmeye ve bu alanda çalışma ve para kazanma olanakları size cazip geliyorsa kesinlikle ama kesinlikle kodlama öğrenmelisiniz.


Projelerle PHP 7

Ben Mutlu Koçak, Bilgisayar Mühendisiyim, ZCPE Sertifikasına sahibim ve “Hiç Bilmeyenler İçin İnternet Programlamaya Giriş — PHP 7” adlı kitabın yazarıyım. Kitabım: https://www.seckin.com.tr/kitap/911934237
Özgeçmişim:
http://represent.io/midorikocak.pdf 
Websitem:
http://mtkocak.net

Nesne Yönelimli Sistemler Için Soyut Bir Nesne Modeli

Alan Snyder Yazılım Teknolojisi Laboratuvarı HPL-90–22 Nisan 1990 Çeviri: Midori Koçak — mtkocak (at) gmail (dot) com 30.12.2016 Anahtar kelimeler: nesne-yönelimli programlama, nesne yönelimli sistemler, nesne modelleri, veri modelleri, dağıtık sistemler, nesne yönetimi Bu rapor, nesne yönelimli sistemler için soyut bir nesne modeli tanımlamaktadır. Soyut nesne modeli temel kavramlar ve terminolojinin organize bir şekilde sunulmasını sağlamaktadır. (Soyut nesne modeli) dağıtık bir nesne yönetimi altyapısı üzerine kurulmuş uygulamalar tarafından görüldüğü şekilde kısmi bir hesaplama modeli tanımlamaktadır. Amacı, nesne sistemlerinin temel özelliklerini bünyesinde toplayan genel bir taslak sunmaktır. Bu çerçevede, genel modelin detaylandırılması (rafine edilmesi) ve doldurulması (genel modele ait belirli varlıkların tanımlanması) yoluyla, birçok belirli nesne modelini tanımlamak mümkün olmalıdır. Soyut model, Nesne Yönetim Grubu’nun kullanımı için, önerilen nesne teknolojilerini talep etmek, açıklamak ve değerlendirmek için ortak bir kavramsal çerçeve olarak geliştirilmiştir. © Telif H...
Patreon üyelerine özel içerik.
To view this content, you must be a member of Mutlu's Patreon at "Merakli Bilişimci Üye..." or higher tier
Already a Patreon member? Refresh to access this post.

Kodlama öğrenmek istiyorum. Nerden başlamalıyım?

Uzun zamandır içinizde bu isteği hissediyordunuz. Ama korkuyordunuz, çünkü nereden başlamanız gerektiğini bilmiyordunuz. Kod yazan artist arkadaşınız iyi para kazandığını iddia ediyordu ama “Ya Selman, bana da öğretsene şu işi.” dediğinizde, he deyip, hı deyip geçiştiriyordu. Doktor ayağınıza geldi. Kafanızdaki nereden başlamalıyım sorusuna bu yazıda yanıt vermeye çalışacağım.

Kodlama yaparken amacımız program yazmaktır. Peki program ne? Program, belli bir girdiyi alıp, işe yarar bi çıktıya dönüştüren varlıktır. Yani bir amacı olacak. Örneğin resim paylaşacağım (instagram), video paylaşacağım (youtube), saçma sapan şeyler paylaşacağım (facebook), milleti trolleyeceğin (twitter) programlar yazabilirim. Şimdi revaçta oyun meselesi var, millet çatır çatır tavla, okey oyunu yazıp para kazanıyormuş, ayrı.

Şu yazının şu paragrafına gelene kadar öğrendiğimiz şeyleri gözden geçirelim;

  1. Programın bir girdisi olacak.
  2. Program bu gelen girdileri işleyecek.
  3. Sonuç olarak, işe yarar, elle tutulur çıktılar üretecek.

Buraya kadar okuduğunuza göre bir kod parçasının aşağı yukarı ne yaptığını anladınız demektir.

Programlama dahi işi değildir arkadaşlar.

Hatta bence örgü örmek falan daha zor. Programlamayı ben resim yapmaya benzetiyorum. Aklınızda büyük bir resim var ve o büyük resime ulaşana kadar, küçük küçük parçaların resimlerini çizmeye çalışıyorsunuz. Tıpkı resim yapmak gibi, alıştırma yaptıkça konuyu daha iyi anlıyorsunuz ve daha güzel resimler yapmaya başlıyorsunuz. Ama daha güzel resimleri yapana kadar tüm o sıkıcı alıştırmaları yapmak zorundasınız.

Peki ya Matematik?

Programlamanın temelinde matematik olduğunu duymuşsunuzdur. “Ayyy, aman benim hiç matematik temelim yok demeyin.” Minibüste verdiğiniz para üstünü hesaplarken, dolar bozdururken, “Ay, buna fiş kesmeseniz kaç para olur?” derken, “Bulgur pilavına, 1 ölçek su, 1 ölçek bulgur, 1/3 ölçek et suyu” derken, “Ya şimdi bu çocuğa mesaj atsam, cevap verdiğinde 15 dakika geç cevap versem, tepkisine göre beni sevip sevmediğini anlarım.” derken zaten tıkır tıkır matematik hesabı yapıyorsunuz. Matematiğin zor diye düşünülmesinin sebebi, matematiğin değil, anlatmasının zor olması. Anladıktan sonra herşey kolay.

Şu yazıda anlattığım kahve baristası eleman gaza gelip programlama hocası olduysa, Türkiye’nin en büyük hackeri, bilgisayarla zerre alakası olmadığı halde okey puanları çalındığı için delirip, Türkiye’nin hatta dünyanın en büyük hacker’larından biri olduysa, siz de bence aklınıza koyduğunuz şeyi başarırsınız. Yeter ki kendinizi korkutmayın.

O ne demek?

Şu demek; programlama öğreneceğim diye piyasadaki en zor kitabı alıp satır satır okursanız duman olursunuz. Onun yerine minik minik adımlarla başlayın, anlamadığınız yeri sorun, küçük küçük şeyler yapmaya çalışın. Bu konuyla ilgili ipuçları da vereceğim.

Hangi dil?

Bence önce HTML, sonra JavaScript sonra da keyfe göre Python, Ruby ya da PHP. Bunlar kesmedi derseniz, C#, Java ve en son C ve C++.

Peki öğrenmek için ne yapayım?

Tutorial, tutorial, tutorial. Yani adım adım öğreten makaleler okuyacaksınız. İnsanımız okumayı pek sevmediğinden video tutorial daha çok seviyor ama ben ileriye saramadığım için sıkıntılar basıyor ama tabiki tercih meselesi.

Başka?

Önce HTML öğrenin dedim. HTML aslında bir programlama dili değil, ama konuya ısınmanızı sağlar. HTML web sayfası yapmaya yarayan dil. Piyasada benim kitabım dahil bir sürü kitap var. Hepsi birbirinden değerli kaynaklar. Ama en önce, örneğin, kendinizi, adınızı, soyadınızı, kendiniz hakkında kısa bir paragrafı, twitter, instagram, facebook linklerinizi içeren minik bir site yapabilirsiniz. Dandik olsun, sonra zaten CSS ile güzelleştirmeye kasacaksınız.

Daha sonra zırt pırt içeriği elle güncellemek istemiyorum dediğiniz anda gerçek bir programlama diline geçeceksiniz. Ben PHP uzmanıyım, ama şimdi başlayanlara Python, Ruby, JavaScript de öneririm. Gerçi programlamanın temelini öğrendikten sonra hepsi aynı.

Programlamanın temeli?

Evet. Programlamanın temeli genellikle aynı. Sırayla anlatayım.

  1. Değişken. Yani bir isme sahip olup, farklı değerlere sahip olabilen varlık. Mesela yaş gibi. Yaş değişkeni her insan için bir sayıyı temsil eder. Adamın biri sana gelip 28 dese, tuhaf tuhaf yüzüne bakarsın ama “yaş=28” derse, daha az tuhaf tuhaf bakarsın. “Ayol, deli mi ne?” dersin ama yaşının 28 olduğunu da anlarsın.
  2. Eğer, değilse. Yani koşula bağlı bıdı bıdı. Mesela tekel bayiinden bira alacaksın. Tekelci abi “Yaş?” diye sordu. 17 dersen o birayı alamazsın. Yani yaşın 18’den büyükse, birayı alırsın, 18’den küçükse babayı alırsın.
  3. Koşula bağlı döngü. “Ay, bu ne şimdi?” diyorsun. Şu; Beden dersinde lak lak yaptın, gıcık beden hocası sana kalkıp, 100 kere şınav çek derse bu döngü oluyor. Koşul da 100. Ya da git, okulun bahçesinin etrafını 10 kere koş derse yine aynı şey.
  4. Metod, fonksiyon. Fonksiyon diyince daha afilli duruyor ama aslında değişkene benzer bi muhabbet. Annen sana “Kızım kalk odanı topla dediği anda odanı toplaman gerektiğini anlarsın.” Senin için odanıTopla emri, yerdeki bütün eşyaları dolaba özenle tıkıştırmak da olabilir, tek tek bütün kıyafetleri katlayıp, çekmecelere dizip, yerleri viledayla silmek de olabilir. Eğer annen odanıTopla emrinin iyi uygulanmadığını görürse, terlikFırlat metodunu uygulayabilir. Bu da senin için hiç iyi olmaz. Sonuç olarak odanıTopla kelimesinin, yapman gereken eylemlerin bütününü temsil ettiğini biliyorsun. Artı annen odanıTopla(‘hem de hemen’) dediyse, sen bu emri 3 saat sonra yerine getirmeye karar verirsen, o terlik kafana anan odanı toplamadığının farkına vardığı anda yapışacaktır.

Sonuç olarak?

Sonuç olarak, lisedeyken birşeyleri öğrenmenin ezberlemenin rezalet derece zor olduğunu, eziyet olduğunu düşünürdüm. Sonra uçakların kokpitini düşündüm, binlerce düğme, gösterge… Bu adamlar bu kadar nasıl şeyi akıllarında tutuyorlar ki diye sordum kendi kendime. Sonra bizim evin mutfağını düşündüm. En az 10 tane dolap, 4–5 tane çekmece, her çekmecede ayrı bir alet, toplamda binlerce parça eşya, çatal bıçak, tribüşon, servis tabağı, çay bardağı, demlik ve hepsini aklımızda tutabiliyoruz.

Hatta “Kalk kızım çay demle.” dendiğinde, “Annneaa, çaydanlık nerdea?” diye sormuyoruz, çünkü terlik geliyor. Hatta, tek tek tüm o aletler ve elli çeşit yemek malzemesiyle, değişik değişik bin türlü yemeği aklımızdan uydurup hızlıca yapabiliyoruz. Demek ki beynimize de programlar gibi bunları yüklemişiz.

Konuya bu açıdan baktığımızda, yapamayacağımız, öğrenemeyeceğimi ve başaramayacağımız hiç bir şey yok. Özellikle ev hanımları olarak.

Eleştiri, yorum ve önerilerinizi bekliyorum. Sevgiyle kalın.


Projelerle PHP 7

Ben Mutlu Koçak, Bilgisayar Mühendisiyim, ZCPE Sertifikasına sahibim ve “Hiç Bilmeyenler İçin İnternet Programlamaya Giriş — PHP 7” adlı kitabın yazarıyım. Kitabım: https://www.seckin.com.tr/kitap/911934237
Özgeçmişim:
http://represent.io/midorikocak.pdf 
Websitem:
http://mtkocak.net

Hiç Bilmeyenler İçin Nesne Yönelimli Programlamaya Giriş

Uyarı: Bu serideki kod örnekleri ve yazılar, seri tamamlanana kadar değişebilmektedir. Nesne Yönelimli Programlama’yı duydunuz. Kendinizi geliştirmek için öğrenmek zorunda olduğunuzu öğrendiniz. Ancak nereden başlamak gerektiğini bilmiyorsunuz. Bi kaç kitap açtınız, kafanız karıştı, kitabı yatağın üzerine fırlattınız ve spagetti kod yazmaya, müşterinize böyle uygulamalar sunmaya devam ettiniz. İçten içe bir suçluluk duyuyorsunuz ama yapacak birşey yok deyip hayatınıza devam ettiniz. Artık buna bir dur demenin zamanı geldi. Bildiğiniz gibi ben kuru kuruya kavramları anlatmayı sevmiyorum. İnternetten bulduğu slayttan ders anlatan hocalar gibi ezberden kavram sıralamayı doğru bulmuyorum. Piyasada çok güzel kaynaklar, detaylı kapsamlı kullanım klavuzları var ama ben kavramları anlatmak için Hayvan sınıfı, Memeliler sınıfı, At sınıfı ve Eşşek sınıfı gibi hayatınızda hiçbir yazacağınız programda olmayacak kavramları da kullanmayı sevmiyorum. Detaylı kaynakları konunun mantığını kavradıktan sonra satın alıp, gerçek, profesyonel uygulamalar geliştirirken açıp bakarsınız. Mesela Rıza Hoca’nın...
Patreon üyelerine özel içerik.
To view this content, you must be a member of Mutlu's Patreon at "Merakli Bilişimci Üye..." or higher tier
Already a Patreon member? Refresh to access this post.