PHP Ödevi 1 – Doğum Günü Kutlama – Yanıt

“birisi” doğru cevabı bilmiş teşekkür ederiz! İlk olarak doğum günü kutlaması yapabilmemiz için dizi oluşturmamız gerekiyor. Bunu iki şekilde yapabiliriz. İç içe diziler kullanarak: <?php $arkadaslarim = array( array('Deniz Gezmiş', '27/2/1947'), array('Hüseyin İnan', '01/01/1949'), array('Yusuf Aslan','02/01/1947') ); İstersek array içinde özel anahtar da kullanabiliriz: <?php $arkadaslarim = array( array('adi'=>'Deniz Gezmiş', 'dogum-tarihi'=>'27/2/1947'), array('adi'=>''Hüseyin İnan', 'dogum-tarihi'=>''01/01/1949'), array('adi'=>''Yusuf Aslan','dogum-tarihi'=>''02/01/1947') ); Türkiye’de zaman hesabı yapacağımız için, timezone bilgisini istanbul olarak belirliyoruz. date_default_timezone_set('Europe/Istanbul'); Bugünün tarihini alarak bir değişkene atamalıyız ki, arkadaşlarımızın doğum tarihlerini bu değişkenle karşılaştırabilelim $bugun = date('d/m/Y'); Son olarak tüm dizi elemanları ile bugünün tarihini karşılaştıracağız ve karşılaştırma tutuyorsa, ekrana doğum günü kutlama mesajı yazdıracağız. foreach ($arkadaslarim as $arkadas) { if($a...
Patreon üyelerine özel içerik.
To view this content, you must be a member of Mutlu's Patreon at "Merakli Bilişimci Üye..." or higher tier
Already a Patreon member? Refresh to access this post.

PHP Ödevi 1 – Doğum Günü Kutlama – Yanıt” için 2 yorum

 1. Merhaba,
  Kodda mantık hatası var. Şöyle ki; bugünün tarihi ile kişinin doğum tarihini karşılaştırırken yılı da baz alıyor. Eğer yılı da karşılaştırma içine eklerseniz gün-ay aynı olsa bile yıl hiçbir zaman eşleşmeyecektir.
  Karşılaştırmayı sadece gün-ay olarak yapmalısınız.

  http://laravel.io/bin/dXdwv
  Kodunuzu naçizane bu şekilde düzenledim. Bugünün tarihini içinde yıl olmadan alarak, doğum günleri içinde strpos() ile arama yapıyor. Dolayısıyla yılı es geçiyor.

  Benzer bir uygulamayı kendi websitemde üyelerin doğum günlerini kutlamak için yapmıştım. Veritabanından üyenin doğum tarihini “gün-ay” olarak alıp, bugününün tarihi olan gün-ay ile karşılaştırıp eşleşme olanlara tebrik mesajı gönderiyorum.

  İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir