Tasarımı HTML5 ve CSS3′e dökmek (3) – Klasör yapısı, CSS Framework Seçimi

Tasarımcı arkadaşları psd kesmeleri için zorlayıp imajları, logoları, ikonları ve faviconları aldıktan sonra kullanmamız gereken css frameworküne karar vermemiz gerekiyor. CSS çerçeveleri genellikle 960px genişliğinde ve bizim için ortalanmış ve sayfa bileşenleri için önceden 12’ye bölünmüş genişlikleri kullanabilmemizi sağlayan class’ları verirler. Ayrıca barındırdıkları @media-query’ler sayesinde (responsive) “tepkileşimli” yani gösterildikleri ekrana, cihaza, cihazın yatay/dikeyliğine göre bozulmadan görüntülenmelerini sağlayan hazır css sınıflarıdırlar. Ayrıca yazıların boşlukların her tarayıcıda aynı görünmelerini sağlayan reset.css sınıflarını da barındırırlar. Diyelim ki ben bütün css sınıflarını genişliklerini kendim ayarlamak istiyorum ve kesinlikle tasarımıma sınıfın müdahelesini istemiyorum diyorsanız o zaman, sadece reset.css ve modernizr.js, yani html5 taglerinin, html5 desteklemeyen tarayıcılarda görünmesini sağlayan html5boilerplate öneririm. http://html5boilerplate.com/ İnternette kullanılan bir numaralı CSS Framework’ü kullanmak is...
Patreon üyelerine özel içerik.
To view this content, you must be a member of Mutlu's Patreon at "Merakli Bilişimci Üye..." or higher tier
Already a Patreon member? Refresh to access this post.

Tasarımı HTML5 ve CSS3′e dökmek (3) – Klasör yapısı, CSS Framework Seçimi” için 3 yorum

  1. Senin de yazdığın gibi html5 tüm tarayıcılarda desteklenmiyor; bunun için xhtml yazmaya devam ediyor birçok kişi. “modernizr.js” için ise, sadece “internet explorer” hatalarını önlüyor diye okumuştum. Kafam karıştı. Bu ne kadar doğru? Artık modernizr.js kullanırsak, html5’i tüm tarayıcılar destekler mi?

    Birde başka bir sayfada da böyle bir şey okumuştum; “…Yine bir önceki cümlemde yazdığım üzere kütüphane sadece yeni tagların IE tarafından tanınmasını sağlıyor, işlevsel olarak çalışmalarını sağlamıyor. Örneğin veya taglarının tanınmasını sağlıyor fakat bu tagların video oynatacağı anlamına gelmiyor.” Buna göre modernizr.js’nin tam olarak işe yaradığını söylemek mümkün mü?

    Xhtml’den devam etmek mi mantıklı, yoksa artık modernizr.js ile html5’den devam mı edelim?

    Teşekkürler 🙂

  2. Resimde birşey dikkatimi çekti. iki sütünlu yapıların 3 sütüna sahip olması gerekmiyor mu ? Framework’e yeni yeni ısınıyorum o yüzden sordum. Yani .psd de 3 lü sütun içine alınmış ta öyle değil mi acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir