PHP ile içerik yönetim sistemi – 1 – Veritabanı Modelleme

Bu zamana kadar hep statik siteleri nasıl yapacağımızdan bahsettik. Hazır içerik yönetimi sistemi olarak kendini kanıtlamış bir sistem olan wordpress’i konuştuk. Sıra geldi kendi içerik yönetim sistemimizi yazmaya. Bu sistemi önce OOP yani nesne yönelimli programlama ile yazacağız. Spagetti kodlamaya ise hiç girmeyeceğiz. Çünkü spaghetti kodlama çukurunda kalıp hiç kendini geliştirmeyen ve boktan kodlar üreten insanlar olmanızı istemiyorum. OOP başta zor gelebilir ama avantajlarını kullanmaya ve kodlarınıza bakım yapmanız gerektiğinde anlayacaksınız. Daha sonra ise CakePHP framework’e giriş yapacağız. MVC yapısının mantığını anlayarak işe başlayacağız. CakePHP’nin konsol uygulamasını kullanarak temel fonksiyonları içerek sınıfları otomatik üreteceğiz. Zaten birçok framework’te olan bu özellik, frameworklerin en güçlü yanlarından birini oluşturmakta. En son olarak özel fonksiyonlarımızı yazacağız, kullanıcı girişi ve yönetimini ayarlayacağız ve görünümleri giydireceğiz. Ancak ilk yapmamız gereken şey her zamanki gibi, tüm yazılımlarımızda ilk atmamız gereken ad...
Patreon üyelerine özel içerik.
To view this content, you must be a member of Mutlu's Patreon at "Merakli Bilişimci Üye..." or higher tier
Already a Patreon member? Refresh to access this post.

PHP ile içerik yönetim sistemi – 1 – Veritabanı Modelleme” için 5 yorum

 1. Teşekkürler Midori, aslında hazır başlamışken mikro çapta bir CMS olarak devam ettirsen hatta github ‘da yer edinse de bizde destek versek 🙂

 2. Çok güzel bir düşünce. Dört gözle gelecek yazıları bekliyorum.

  Nacizane tavsiyem, OOP ile bu projeyi bitirmeniz. OOP Mantığını kavradıktan sonra bence framework’ü okuyanlara, öğrenenlere bırakmalısınız.
  OOP ile ilgili teorik bilgi heryerde var, pratikte hiç türkçe eğitim yok. Bu projeye, framework’e girmeden OOP ile noktayı koymanız inanın bana herkes için çok daha yararlı olacaktır.

  Nesne yönelimli programalama ile alakalı çok güzel bir referans yazı dizisi olacağından hiç şüphem yok.

  Teşekkürler.

 3. Ben engineer işlemini düzgün yapamadım sanırım, ve editörde neyi açacağımıda bulamadım, sonra, engineerdeki scripti komple kopyaladım notepad++’a, engineer kısmında ne kadar meraklı varsa sildim, ııh, sonuç felaket, fetch mi yok diyo ne, buaşamada tıkandım işte, yardımcı olabilecek olurmu acaba nerede hata yapıldığına dair bilgisi olan…?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir