-- Uncategorized

Açık kaynak yazılımcısının yapması gereken ilk şey (Github kurulumu)

Yazılım geliştirme işine meraklıysak hiçbirşey öğrenmeden önce yapmamız gereken bir tek şey var. O da git öğrenmek. Peki git nedir?

Git bir versiyon kontrol aracıdır. Ne demek peki versiyon kontrolü? Ve onunla ne yapabilirz?

Örneğin bir projemiz var. Değişik dosyalar üzerinde sürekli değişiklikler yapıyoruz. Bir yerden sonra yaptığımız değişikliğin hatalı olduğunu farkedersek ne yapacağız? Text editörü veya IDE’de geri al tuşuna basmak bir yere kadar.

Ya da yanlışlıkla bir dosyayı sildiysek onu nasıl geri getirebiliriz?

Veya birden çok kişinin üzerinde değişiklik yaptığı bir klasörde kimin neyi değiştirdiğiniz görmek istersek?

İşte bunların hepsinin çözümünü git sağlıyor. Git açık kaynaklı bir versiyon kontrolü yazılımıdır. Github ise, git ile versiyon kontrolü yaptığımız paketlerimizi, açık kaynaklı ise bedava, kapalı kaynaklı ise aylık cüzi bir miktara hem barınmasını hem de bir çok geliştirici tarafından aynı anda geliştirilirken yönetilmesini sağlıyor.

Ha ben tek başına yapıyorum herşeyi derseniz bile, github ve git kullanımı yukarıda saydığım gerekçelerden dolayı çok önemli.

Peki Git ve Github’a nasıl başlayacağız. Öncelikle gerekli programları şu adreslerden indirip kuralım: (Eğer burada kurumla ilgli spesifik bir sorunuz olursa lütfen yorum yapın.) Ben mac kullanıdğım için direk mac versiyonunu indirmemi tavsiye ediyor site. Sizde de işletim sisteminize göre uygun sürümü söyleyecektir.

Önce http://git-scm.com/downloads adresinden Git’i indirip kuralım:

Sonra github üyelğimiz yoksa https://github.com/signup/free adresinden ücretsiz üyelik edinelim. Dediğim gibi açık kaynaklı yazılımlar için github hizmeti tamamen ücretsiz. Daha sonra eğer kendi projeleriniz olursa, bunlar için farklı ücretli paketler de var, ama şimdilik bizim buna ihtiyacımız yok.

Üye olduktan sonra karşımıza şöyle bir sayfa gelecek:

Buradan Set Up Git linkini tıklayalım. Karşımıza gelecek olan sayfadan turuncu Download GitHub for Mac veya Download GitHub for Windows’u tıklayarak bu yazılımı da bilgisayarımıza indirip kuralım. Dediğim gibi şu anda bende mac olduğu için çok fazla yükleme sorunu yaşamadım, direk ileri ileri ileri düye yükledim. Ama mesela windows kullanan arkadaşların yükleme ile ilgili soruları olursa buraya yorum yaparlarsa yanıtlarım.
İndirme linkinin olduğu sayfa da bu şekilde:

Programı kurduk ve yükledik ama bitti mi? Hayır. Bilgisayarımızla github hesabımızın anlaşması için bir güvenlik anahtarı oluşturmamız gerekiyor. Bunun için windows kullanan arkadaşların Git-Bash programını, Linux ya da Mac kullanan arkadaşların ise terminal programını çalıştırmaları gerekiyor. İngilizce olarak bu güvenlik anahtarının oluşturulma işlemini şu sayfa anlatıyor. Ama ben yine de burada anlatacağım.

Öncelikle Git-Bash veya terminalde şu komutları çalıştıralım.

Burada daha önceden oluşturulmuş güvenlik anahtarı var mı yok mu kontrol ediyoruz. Eğer varsa yeni bir klasör yaratıp onları yedekleyeceğiz. Daha sonra silip yeni güvenlik anahtarımızı oluşturacağız.

Sırayla aşağıdaki komutları girelim:

Daha sonra your_email@youremail.com yazan yere github hesabı alırken kullandığımız e-posta adreslerini çift tırnaklarla beraber yazarak komutu çalıştıralım ve yeni güvenlik anahtarımızı oluşturalım.

Bizden bir şifre isteyecek, daha sonra hatırlayacağımız bir şifre yazalım.

Eğer herşey yolunda gittiyse karşımıza şöyle bir yazı çıkacak:

Şimdi id_rsa.pub dosyasının içindekileri panoya kopyalamamız gerekiyor. Bunu Git-bash veya terminal altında şu şekilde yapabiliriz:

Ya da basitçe herhangi bir metin editörü yardımıyla id_rsa.pub doyasını açıp içindekileri panoya kopyalayın.

Daha sonra ana sayfada üst köşede bulunan: Account Settings bölümüne tıklayalım.

Buraya tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekrandan SSH Keys linkini tıklayalım.

Daha sonra karşımıza gelen sayfada, sağ üstteki Add SSH Key linkine tıklayalım. 

Bu linke tıkladığımızda karşımıza şöyle bir form çıkacak, bu forma kopyaladığımız id_rsa.pub içindeki güvenlik anahtarımızı yapıştıralım ve kaydedelim:

Add Key linkine tıklayarak kaydedelim:

Tebrikler, github artık bilgisayarınızı tanıyor ve bilgisayarınızdan paketlerinizi yönetebilir ve istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Herşeyi kontrol etmek için terminal veya Git-bash ekranına geri dönüp, şunları yazalım:

Eğer herşey yolunda gittiyse karşımıza şöyle bir yazı çıkacak:

Hiçbir sorun yok, devamında da şöyle birşey çıkması lazım. Tabi username yerine sizin GitHub kullanıcı adınız yazacak:

Tebrikler. Açık kaynak yazılımcısının yapması gereken ilk şeyi yaptınız. Github’u kurdunuz ve bilgisayarınızla bağlantıya geçirdiniz.

Bir sonraki yazıda da yeni paket oluşturmayı anlatacağım. Tabi sabredebilirseniz.

Dayanışmayla!

Meraklı Bilişimci

Yorumla

Yorum

Webmentions

  • Programlama nasıl öğrenilir? Rehber | Meraklı Bilişimci 18/07/2014

    […] Biraz daha üst düzey bi konu ama github öğrenin derim. http://meraklibilisimci.com/2012/10/13/acik-kaynak-yazilimcisinin-yapmasi-gereken-ilk-sey-github-kur… […]