-- Uncategorized

Benim Hikayem

Ben Mutlu  Koçak. Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2001 yılında lisemizin internet sayfası yokken, arkadaşlarla okul müdürlerinin yanına nazi bayrakları falan koyup html sitesi yaptık. O sayede HTML’ye aşina olmaya başladım. Daha sonra siteye olan ilgi artınca, bunu daha legal, öğrencilerin anılarını fotoğraflarını paylaşacağı bir ortam haline getirdim. O zamanlar piyasada bir tane Görkem Çetin’in Linux kitabı ve 0 adet PHP kitabı vardı. 56K dial up modemle erişebildiğimiz sunucuları kullanarak PHP Nuke İçerik Yönetim Sistemi (spaghetti kodu) ile bir portal hazırladım.

Portal tabii ki ingilizce, bir kaç dil daha var ama Türkçe yok. Dil doyalarını görüp değiştirirken küçük küçük syntax (programlama dili cümlesi) yapısına da aşina olmaya başladım. Neredeyse tüm bilgimi bu merak ve araştırma dürtüsü ile, bir şeyleri deneyerek bozarak uğraşarak öğrendim diyebilirim. İlk yaptığım projelerden biri kişilerin doğum tarihlerini haber veren onlara otomatik mail gönderen bir mini CRM uygulamasıydı. Özel tarihlere göre mail adresi varsa otomatik mail, yoksa yazıcı şablonu basıyordu.

Bu yüzden kitabımızdaki ilk örnekler daha çok doğum tarihleri üzerinden gidiyor.

Yani 2001 senesinden beri ben PHP ile uğraşıyorum. Belli başlı projeler getiriyor firmalar bana. Bunlardan bir tanesi 7milyarinciinsan.com, bir dönem Zumbara projesinde yardımcı geliştiricisi olarak çalıştım, E-timecapsule Zaman Kapsülü’ni hazırladım. CakePHP frameworkleri var. Bu eğitimin son üçüncü aşamasında biz ona giriş yapacağız. Bu framework’le facebook’un temel mantığını sıfırdan 3 ayda yazabilirsiniz. Zaten ben firmalara gittiğim zaman da bu şekilde söylüyorum. CakePHP biliyorum, sosyal medya projesini versen 3 ayda yazarım deyince onların da bakış açıları (tamamen duygusal olarak) değişiyor. O yüzden PHP güzel birşey arkadaşlar. PHP’yi seviyoruz.

Dayanışmayla!
Meraklı Bilişimci

Yorumla

Yorum