-- free, Uncategorized

Bir ay sosyal medya detoksu yapıyorum

Illustration: Phil Hackett/The Observer

Son twitter hesabımı ne zaman açtım hatırlamıyorum. Sanırım 3. hesabım olacak. Önceki iki hesabım da baya ikişer üçer binin üzerinde takipçili hesaplardı. Acımadan silmiştim.

Sosyal medyanın faydalarını inkar etmiyorum. Özellikle çok takipçiniz varsa, her türlü insana ulaşabiliyorsunuz. Özellikle bir konuda danışmak istediğiniz bir konu varsa, çok güzel insanlarla karşılaşabiliyorsunuz. Hatta hiç derdi olmayacak insanlar, sizin derdinizle dertlenebiliyorlar, mücadelenize destek olabiliyorlar. Düzenlediğimiz ücretsiz eğitimleri, kodlama gönüllülerini, kadın kooperatifini, hande kader bursunu, queer coders projesini hep sosyal medyadan duyurup örgütledik. Yalnız, şu da var. Sosyal medya üzerinden ne kadar iyi insanlar size ulaşabilse de, ulaşabilecek olanlar her zaman iyi insanlar değiller.

Sosyal medya linci yüzünden, başkalarıyla kendini karşılaştırdığı için, sürekli sosyal medyadaki itibarına göre hayatını ayarladığı için depresyon yaşayan çok insan var.

Benimkisi ise bağımlılık. Sosyal medyanın bağımlılık yaptığı bilinen bir şey. Beyin o minik bildirimleri gördüğünde dopamin salgılıyor. Beyinde minik bir yer, tıplı sigaradan bir duman çekmiş gibi parlayıp, sönüyor. Sadece o bildirimlerin bağımlılığı yüzünden, sürekli bir like avcılığı peşinde ömür tüketiyoruz. Dışarı çıkıp yeni insanlar tanımak, bir parkta dolaşmak, düzgünce vakit geçirmek yerine, hayatımızı elimizdeki telefona göre ayarlıyoruz. Ve ben tükendim.

Tükendim çünkü gözümün önüne çıkan haberlere daha fazla tahammül edemiyorum. Siyasi konularda hiç kitap açıp okumamış insanların saçma sapan yorumlarını görüp tartışmaya girmek istemiyorum. Her türlü fobisini, aşağılık kompleksini, kendini üstün gördüğü azınlıklar üzerinden tatmin etmeye çalışan homofobik, ırkçı ya da yabancı düşmanı insanların yazdığı şeylerle muhattap olmak istemiyorum. Canım acıyor.

Zaten duygusal, hassas bir insanım. Öyle özgüveni havalarda bir insan değilim. Hayatla sürekli mücadele halindeyim, etkileniyorum ve yıpranıyorum. Bu yüzden bir ay, Şubatın 7’sine kadar, facebook, twitter, instagram vs. vs. kullanmamaya karar verdim.

Her hafta gelişmeleri buraya yazacağım. Sevgiyle kalın.