-- Uncategorized

Bir internet sitesi ne işe yarar? Yapısı nasıldır? (kurumsal)

prineville-servers-1000

 

Not: Bu yazıda amacı kurum veya şirketleri tanıtmak olan internet sitelerinin “genel” yapılarından bahsedilecektir. Tabii ki bundan daha başka detaylar var, ve buradaki yöntemle site yapmak zorunlu değil, fakat burada verdiğim bilgiler aklınızda genel bi çerçeve oluşturması amacıyla verilmiştir, piyasada kurumsal internet sitelerinin nasıl yapıldığı ile ilgili bir çerçevedir. Yoksa headeri ve footeri olmayan, yani başı ve ayağı olmayan bi canavar da yaratabilirsiniz.

Kurumsal internet sitelerinin amacı, halka şirket, kişi ya da kurumun verdiği hizmetleri, sattığı ürünleri tanıtmaktır. Tanıtma eylemi basılı medyada olduğu gibi tek taraflı değildir. Formlar aracılığı ile site ziyaretçilerinden bilgi alınarak, etkileşim sağlanır. Üyelik sistemi ve Geolocation API sayesinde, ayrık ziyaretçi sınıfları olutşurularak küçültülen hedef kitleye özel içerik gösterilmesi sağlanır. Kullanıcının bağlandığı cihazların ekran genişliği ve desteklediği teknolojilere göre farklı içeriklerin de gösterilmesi sağlanarak her ortamda çalışırlık sağlanır.

Genel olarak bir internet sayfasının yapısı

Genel olarak bir internet sayfası, kullanıcıya bilgi verme ve kullanıcıdan bilgi alma amacı taşıyan, uygulama ve bilgi yönetimi yapabilen bu bilgileri alıp işlenmiş bir şekilde sunan yapılardır. Bir internet sitesi ziyaretçinin bakış açısıyla 3 kısımdan oluşur. Header, Content, Footer.

Header yani Başlık Bölümü

theory-design-fixed-navigation-website-layout

Header yani başlık kısmı, internet sitesini ilk olarak tanıtan kısımdır. İnternet sitesinin logosu, adı, navigasyon kısmı, sosyal medya linkleri, kalıcı bilgi linkleri burada yer alır.

İnternet sitesinin Logosu, ya da ismi genellikle en üstte solda hizalanmıştır ve sitenin ana sayfasına giden bir bağlantı içerir. Bu bağlantı kullanıcı sayfalar arasında gezinirken, ana sayfaya hızla dönmesini sağlar.

Navigasyon

Navigasyon, yani bağlantılar listesi, sitenin bölümlerini ziyaretçiye tanıtır ve ziyaretçinin hızla ilgilendiği bölümün bağlantısına tıklayarak ilerlemesini sağlar. Bölümlerin alt bölümleri de olabilir, örneğin, KURUMSAL / TARİHÇE gibi. Site alt bölümler oluşturulabilmesını destekliyorsa, navigasyon bölümünde her bölümün altında alt bağlantılar da gösterilebilir, bu ziyaretçinin istediği bölüma daha hızlı ulaşmasını sağlar.

Navigasyon bölümünde sosyal medya bağlantıları da yer alabilir. Bu bağlantılar siteye sahip olan kurum veya kişinin sosyal medyadaki twitter, facebook, linkedin, youtube vb. adreslerini içerir.

Kalıcı bağlantılar

Kalıcı bağlantılar, sitenin genellikle footer yani sayfanın en altında yeralan altbölüm kısmında bulunan, kullanım şartları, gizlilik sözleşmesi gibi sıklıkla değişmeyen bölümlere giden bağlantılardır. Bunlar da bazen navigasyon bölümünde yeralabilirler.

Site üyelik sistemine sahipse, üyelerin sisteme girişlerini sağlayan kullanıcı adı ve parolayı girmeyi sağlayan form’da burada yeralacaktır.

Ayrıca sitede arama özelliği varsa, arama formu da başlık bölümünde bulunur.

Content yani içerik bölümü

headings_pgsupport_facilities_2

İçerik bölümü bir internet sayfasında, sayfalar arasında ortak olmayan tek kısımdır. İçeriği sürekli değişir. Ziyaretçiye sunulmak istenen bilgiler içerik bölümünde yeralır. İçerik bölümünde, tek bir makale(article), sıralı makaleleler(blog veya haberler), kayan resim galerisi, farklı bölümler (section), yanbilgi(aside), yan navigasyon (örneğin ürünler sayfasını sergilerken, ürünlerde bulunan beyaz eşya, mutfak, yatak odası ürünlerine giden bağlantıların yan tarafta bulunan listesi.), bilgi bileşenleri (widgets) (hava durumu, borsa bilgisi, duyurular, haberler, özetler, döviz kurları, trafik bilgisi gibi bilgileri kullanıcıya yan tarafta asıl bilgilinin yanında gösteren kutucuklar. Bunlar genellikle yan bilgi bölümünde yeralırlar.), tek bir resim, resimleri ızgara şeklinde gösteren galeri gibi içerik öğeleri bulunabilir. Bu içerik öğeleri sayfanın bağlı olduğu bölüme göre değişebilir.

Footer yani altbilgi bölümü

sqarespace-footer

Footer yani altbilgi bölümü, başlık bölümünde bulunan site bölümlerinin navigasyonunu, kalıcı bilgi bağlantılarını, sitenin logosunu, kurumun adres ve iletişim bilgilerini ve telif hakkı bilgilerini içeren ve yine az sıklıkla değişen bir sayfa bileşenidir. Sayfaların başlık ve altbilgi bölümlerinin sayfa bölümleri arasında değişmesi kullanıcı deneyimi ve alışkanlıklarını zorlaştıracağından, arzu ediln bir durum değildir. Ayrıca bileşenlerin yerleşimlerinin hitap ettiği kitleye göre değişmesi gerekecektir. Örneğin, sağdan sola yazılan arapça sitelerde yanbilgi ve logo genellikle üstte solda yeralacaktır.

Yorumla

Yorum