-- Uncategorized

Güçlü yazılımlar için Güçlü hosting

image

Yazılımı yaptık, siteyi açacağız, sıra internete koymaya geldi. Diyorlar ki domain alacaksın. Domain neydi? İsim. meraklibilisimci.com gibi. Sunucu ne? Onu da anlatmıştım. Dosyalarımızı koyacağımız internete bağlı bilgisayar. Evdeki bilgisayar olmaz. Elektrik kesilir, virüs girer. O zaman ne yapacağız? Hosting şirketi bulacağız.

Fiyat/Performans açısından birçok farklı çeşit hosting tipi mevcut. Kimi aylık 4 dolar isterken, kimileri aylık 150 dolara kadar çıkabiliyor. (Ben Mediatemple DV4 kullanıyorum, 150$ ödüyoruz.) Şu anda piyasada 3 ayrı hosting tipi var. 
 
    1. shared hosting, bandwith ve sunucu gücü paylaşımlı oluyor. 
    2. Virtual Private Server: Yani sanal sunucu. Tıpkı fiziksel bir sunucu gibi çalışır, istenen programlar yüklenir. Fiyatları da aylık 50$’dan başlar. Fiziksel sunucu ise, veri merkezinde bulunan kanlı canlı bilgisayardır. Bunu da pek önermiyorum.
    3. Cloud hosting: Son zamanlarda uygulamanın ihtiyaçlarına göre değişen kaynak kullanan hosting biçimi. Bu hizmeti çok iyi veren firmalar mevcut.
 
Ben VPS olarak 10 yıldır MediaTemple kullanıyorum ve gayet memnunum. Cloud hosting için de, Digital Ocean çok öneriliyor. Ayrıca Windows Azure Cloud Platform da uygundur.
 
Maliyetler genel olarak sunucunun işlem gücüne, bant genişliğine ve ek özelliklere (Plesk panel lisansı gibi) bağlı. Güçlü yazılımları için aylık 50$ olan VPS veya cloud hosting yeter gibi düşünüyorum. Tabii ki bu maliyetler kullanıcı sayısı ve server ihtiyaçlarıarttıkça daha da artacaktır. Daha temel yazılımlar veya internet siteleri için natro’nun yıllık 22$ olan shared hosting planları işinizi görecektir.

 

Yorumla

Yorum