Kum havuzundan atlayan bebek resmi.

-- Uncategorized

Yazılıma İlk Adım – Ders 2

Kum havuzundan atlayan bebek resmi.
Photo by Alexander Dummer on Unsplash

Bugün uzun bir aradan sonra ikinci dersimizi yapacağız. Uzun bir ara çünkü bir sürü iş, aile vs. gibi sıkıntılar ve sorunlardan dolayı yazamamıştım. Tekrar kusuruma bakmayın.

Önceki yazıda;

 1. Programlamanın kısaca mantığını
 2. Programlama dillerinden PHP’yi
 3. PHP’yi, yazılım geliştirme ortamını bilgisayarımıza kurmayı
 4. Metin editöründe bir dosya oluşturmayı
 5. Bir değişken oluşturmayı
 6. Bu değişkene değer atamayı
 7. Ve programımızının sonucunu tarayıcıda görmeyi

Öğrendik. Aslında ne kadar çok şey yapmışız değil mi? İnsan yazılım konusunda uzmanlaştığında bu gibi şeyler insana basit geliyor ve genellikle başlangıç aşamasında bu adımları atmanın ne kadar zor olduğu unutuluyor. Ancak bütün yazılar boyunca en basit adıma kadar her şeyi başlangıç seviyesindeki kişiyi ve onun korkularını düşünerek yazmaya çalıştım. Çünkü ben lisede, 16 yaşında, cehennem gibi bi ev ortamından kaçmak için kodlama öğrenmeye çalışırken bu şekilde anlatan kaynak pek yoktu ve en yararlı olanlar da onlardı.

Şimdi lafı uzatmadan işe geçelim. “C:/xampp/htdocs/programlar” dizinini hatırlıyor musunuz? Oraya gidip yeni bir dosya oluşturacağız. Sublime Text metin editörünü açalım ve yeni bir dosya oluşturalım.

Sublime Text Metin Editörü

Sağ altta görünen “Plain Text” yazan yere tıklayalım ve açılan listeden PHP’yi seçelim. Bu sayede Sublime Text metin editörü kodumuzun içindeki kısımları gözlerimize ve bize yardımcı olmak adına otomatik olarak renklendirecek.

Daha sonra dosyanın içine şu kodları girelim:

2. Ders için kod bloğu
<?php
 /*
 Görevler:
 *
 1. Önce programı olduğu gibi çalıştırın.
 2. Daha sonra Midori yazan yere kendi isminizi yazın.
 3. Programı tekrar çalıştırın.
 */
 $isim = 'Midori'; 
 $sayi = strlen($isim);
 echo "$isim kelimesinde $sayi adet karakter var.";

Burada 3 şey yapıyoruz. Önce daha önceki derste gördüğümüz gibi “isim” diye bir değişken oluşturup buna ‘Midori’ değerini atadık. Unutmayın, tırnaklar burada atadığımız değerin metin olduğunu belirtiyor.

2. aşamada “sayı” isminde bir değişken oluşturduk ve değişik bir şey yaptık. “strlen” yazdık ve parantez içine daha önceden oluşturduğumuz “isim” değişkenin yazdık. herhangi bir metinden sonra parantez açılık kapanıyorsa buna “metod” ya da “fonksiyon” deniyor. Fonksiyon demek kısaca “belirli bir görevi yerine getirmek için yazılmış bir sonuç üreten, bir girdi veya çıktıya sahip olabilen kod bloğu” olarak tarif edilebilir. Kaynak

Henüz yeni bir fonksiyon yaratmayacağız ama fonksiyonu çağırıp kullanacağız.

Burada:

 1. strlen ya da açılımıyla “string length” ya da “karakter dizisi uzunluğu” adlı fonksiyonu çağırıyoruz.
 2. Karakter uzunluğu yani “stlen” metodu kendisine verilen metindeki harfleri sayar ve cevap olarak bir sayı döndürür.
 3. Parantez içine istediğimiz bilgiyi giriyoruz. Burada $isim değişkenini girdik.
 4. Daha sonra sayı adlı değişkeni fonksiyona eşitledik. Bu sayede “strlen” yani karakter uzunluğu değişkeninden gelecek olan karakter sayısı bilgisini sayı değişkeninde göreceğiz.
 5. Sonra da bir önceki derste olduğu gibi gelen yeni değişkeni ekrana yazıyoruz.

Şimdi bu dosyayı Sublime Text editörü ile “C:/xampp/htdocs/programlar” dizinine “2-count.php” ismiyle kaydedelim ve tarayıcımızda “http://localhost/programlar/2-count.php” adresini açalım.

Şöyle bir görüntü karşımıza çıkacak:

Tarayıcıda görünen sonuç

Tebrikler. Eğer bu şekilde 6 sayısını gördüyseniz, kodunuz çalıştı ve hayatınızın ilk fonksiyonunu çağırdınız demektir. Bu dersin ödevi ise şu: Orada “Midori” yazan yere kendi adınızı yazın ve adınızda kaç harf olduğunu görün.

Haftaya Görüşürüz;
Meraklı Bilişimci